رنگ کاری چوب چیست؟

همه چیز درمورد رنگ کاری چوب

 

رنگ کاری

رنگ کاری چوب یکی از مهم ‌ترین مباحث در صنعت چوب است. بسیاری از منابع مالی و زمانی صنعت چوب به خاطر اجرای نادرست رنگ کاری چوب از بین می‌رود. پروژه‌های بسیاری به خاطر مشکلات در اجرای رنگ کاری چوب از بین رفته و فردی که رنگ کاری چوب را انجام می دهد مجبور است از نو رنگ کاری را انجام دهد. اجرای نادرست رنگ کاری چوب به صورت نادرست باعث کاهش عمر چوب می شود.

یکی از بهترین روشهای آموزش رنگ کاری چوب کسب تجربه کار با انواع رنگها و چوب ها است. از این طریق می توانید اطلاعات بسیار مفیدی را بدست آورید.

معرفی انواع مختلف سنباده برای رنگ کاری چوب

 

رنگ کاری چوب

سنباده معمولا ورق کاغذ یا مقوا یا پارچه ای است که روی آن مهره های ساینده سخت با چسب مخصوص نصب شده و برای ساییدن مواد مختلف مانند چوب ، فلزات ، گچ استفاده می شود.

 

سنباده ها بر اساس تعداد دانه در سانتی متر مربع شناخته می شوند. به عنوان مثال ، در کاغذ سنباده 120 ، حدود 120 دانه از دانه های سخت ساینده در سانتی متر مربع وجود دارد. در نتیجه سنباده شماره 120 نرم تر از سنباده شماره 80 است. و هنگام خرید کاغذ سنباده باید به این اعداد توجه کنید.

سنباده مورد استفاده در رنگ کاری چوب معمولاً دو نوع سنباده پارچه ای قرمز و سنباده پوستاب است.

در رنگ کاری چوب از سنباده پارچه ای قرمز معمولاً برای سنباده زدن دست اول و سنباده بتونه استفاده می شود و پس از آن از سنباده پوستاب برای سنباده کردن پرزهای حاصل از اسپری سیلر برای پرداخت نهایی استفاده می شود.
سنباده ساینده معمولاً نرم تر از کاغذ سنباده پارچه ای است. البته برای سنباده زدن نرم می توانید از سنباده پارچه ای کارکرده نیز استفاده کنید.

 

انواع رنگ های غیر پوششی برای رنگ کاری چوب

رنگ کاری چوب

 1. رنگهای روغنی (آلكیدی)

این رنگ ها به عنوان یک رنگ خاص برای رنگ کاری چوب ارائه نمی شوند ، اما می توانند برای رنگ کاری چوب نیز استفاده شوند. این رنگ ها می توانند هم برای رنگ پوششی هم غیر پوششی استفاده شوند.
رنگ روغن را می توان در هر فروشگاه رنگ فروشی و فروشگاه ابزار یافت. این رنگ ها در اصل آلکیدی هستند و اگرچه رنگ روغن نامیده می شوند ، اما کاملاً شیمیایی هستند و کاملاً با رنگ های روغنی طبیعی وارداتی مانند آزمو تفاوت دارند و حلال آنها تینر روغنی است.
البته برخی آنها را با بنزین رقیق می کنند که زودتر خشک می شود. این رنگ ها به عنوان رنگ مخصوص چوب ارائه نمی شوند اما می توان از آنها برای رنگ کاری چوب استفاده کرد.

ساده ترین راه برای رنگ کاری چوب با رنگهای روغن آلکیدی ، رقیق سازی آن با تینر روغنی و سپس استفاده از آن با قلم مو یا پارچه تمیز روی چوب و در آخر رنگ های اضافی را که روی سطح چوب باقی مانده با پارچه تمیز کنید تا چوب در هنگام پذیرش رنگ ، بافت خود را نشان دهد.

حلال رنگ های الکیدی

حلال مورد استفاده برای رقیق کردن رنگ روغن (آلكیدی) بسیار مهم است. تینر روغنی یک حلال غیر فوری است و اگر رنگ را با آن رقیق کرده و روی چوب بمالید طی چند دقیقه خشک نمی شود.
از همین ویژگی تینر روغنی می توان برای بدست آوردن یک رنگ غیر پوششی برای رنگ کاری چوب استفاده کرد.
برای این کار ، رنگ را رقیق کنید ، سپس آن را با قلم مو برای رنگ کاری چوب بزنید و پس از چند دقیقه ، رنگ را با پارچه تمیز از روی چوب پاک کنید.
از آنجا که چوب مقداری از رنگ را نیز جذب می کند اما بافت و طرح خود را حفظ می کند ، بنابراین شما یک رنگ غیر پوششی انجام داده اید. هرچه زودتر اضافه رنگ را بردارید ، بافت چوب دقیق تر دیده خواهد بود.

حلال می تواند فوری یا غیر فوری باشد. بنزین و تینر فوری حلالهای فوری هستند که پس از استفاده از رنگ روی چوب به سرعت خشک می شوند و فقط باید برای استفاده از رنگ پوششی استفاده شوند.

 1. شاپان

شاپان در واقع همان قیر است. وقتی نفت خام وارد پالایشگاه می شود و سوخت های فسیلی مانند بنزین و گازوئیل را در برج تقطیر جدا کند ، ما بقی این جداسازی ماده سیاه رنگ وغلیظی است که قیر نامیده می شود. قیر در بنزین ، روغن و گازوئیل محلول است. برای استفاده از رنگ غیر پوششی شاپان که سیاه است ، می توان آن را با بنزین رقیق کرد و سپس با پارچه ای بدون پرز برای رنگ کاری چوب استفاده کرد. نقاشان حرفه ای چند قطر رنگ قرمز روی آن اضافه می کنند و آن را تبدیل به رنگ گردویی می کنند.

 1. روغنهای گیاهی

یک سری رنگهای گیاهی برای رنگ کاری چوب در بازار وجود دارد که بسیار گران هستند زیرا عموماً وارداتی هستند و البته از کیفیت بسیار بالایی نیز برخوردار هستند؛ این بدان معناست که هم بسیار مقاوم هستند و هم از دانه های روغنی طبیعی برای تهیه آنها استفاده شده است. این رنگها معمولاً در دو دسته رنگ قابل استفاده در داخل و بیرون خانه هستند. رنگهای وارداتی شامل مونوکوت ، آزو و سایر رنگهای وارداتی از ایتالیا ، بلژیک ، آلمان و ترکیه هستند. این رنگها معمولاً نیازی به رقیق سازی ندارند و می توان آنها را با پارچه یا قلم مو استفاده کرد. این روغن ها با حفظ طرح و بافت اصلی چوب به چوب جذب می شوند و به آن رنگ زمینه می دهند.

 

ویژگی این رنگ های روغنی گیاهی ضد حساسیت بودن آنهاست و می تواند برای رنگ اسباب بازیهای چوبی مورد استفاده قرار گیرد. توجه داشته باشید که بسته به نوع چوب ، اثر کار پس از استفاده از رنگ غیر روکشی می تواند بسیار متفاوت باشد. در تبلیغات رنگ های روغنی وارداتی ، چوب راش و بلوط به طور کلی نشان داده می شود ، در حالی که اگر همان رنگ برای رنگ کاری چوب نراد اعمال شود ، ممکن است جلوه ای کاملاً متفاوت داشته باشد و به زیبایی آنچه در تبلیغات می بینید ، نباشد.

رنگ های روغنی گیاهی با حفظ بافت چوب ، سطح چوب را از نفوذ رطوبت محافظت می کنند.

آموزش رنگ کاری چوب

رنگ کاری چوب

آیا به نقاشی لوازم چوبی خانه خود فکر می کنید و شما قصد دارید با رنگ آمیزی لوازم چوبی قدیمی خود، دکوراسیون منزل خود را تغییر دهید. قبل از شروع بهتر است بدانید که رنگ آمیزی لوازم چوبی مانند هر کار دیگری ترفندها و نکات خاص خود را دارد که یادگیری این ترفند ها نیاز به آموزش رنگ کاری چوب دارد.

چه زمانی که می خواهید لوازم چوب خود را رنگ آمیزی کنید چه از آنها به صورت خام استفاده کنید ، همیشه باید از پوشش مناسب چوب استفاده کنید تا از خوردگی و فرسودگی در امان باشد. رنگ انتخابی هم با توجه به کاربرد وسیله چوبی ، بافت و جنس سطح چوب برای پرکردن منافذ سطح چوب انتخاب می شود. همچنین برای استفاده از آن ها بسته به هموار و صاف بودن سطح چوب می توان از پیستوله استفاده کرد.

مراحل رنگ کاری چوب

رنگ کاری چوب

 • مراحل قبل از شروع رنگ کاری

رنگ کاری

 1. سمبه کاری:

در این مرحله از آموزش رنگ کاری چوب ، تمام اشیاء خارجی روی چوب از قبیل منگنه ، میخ و… را به وسیله سمبه از سطح چوب جدا کرده تا پس از اتمام کار سطح چوب یک دست به نظر برسد.

 1. بتونه کاری:

ابتدا سطوح چوب را با انواع مختلف بتونه ها اعمال می کنیم. انتخاب بتونه به نوع رنگ ما بستگی دارد. با این کار تمام منافذ و شکافهای سطح چوب پر شده و سطح صاف ایجاد می شود.

 

 1. سنباده زدن:

در این قسمت از رنگ کاری چوب ، بتونه هایی را که روی چوب قرار داده ایم سنباده می زنیم تا به سطح چوب برسیم.
هدف از این کار این است که بتونه فقط بین منافذ و شکافها و شیارها نگه داشته شود و روی سطح چوب، بتونه باقی نماند ، زیرا باعث افزایش اندازه قطعه چوب می شود.

سنباده زدن هم به صورت دستی صورت می گیرد هم از دستگاه هایی مانند دستگاه دریل پوست و لرزون هایی استفاده می شود که به این ها سری های خاص متصل می شود تا کار را بهتر و نرم تر انجام دهند و طرح های روی چوب را زیباتر نشان دهد.

 • شروع رنگ کاری

  رنگ کاری چوب

   

 1. ابتدا لایه آستر را می زنیم

در این قسمت از آموزش رنگ کاری چوب ، عملیات اصلی که نقاشی است ، با انواع ابزار مختلف (پارچه پرزدار ، قلم مو و …) انجام می شود. این مهمترین بخشی است که باید با دقت انجام شود.
به عنوان مثال ، ما نباید یک قسمت را آنقدر رنگ کنیم که برق بزند و در بخشی کمتر رنگ آمیزی کنیم که زیر رنگ دیده می شود.

این رنگ معمولاً در دو دست به یک تکه چوب زده می شود. دست اول برای نقاشی کلی اثر و دست دوم که بطور کلی اعمال می شود ، نواقص رنگ را در قسمتهای مختلف برطرف می کند.
همچنین رنگی که در اولین ثانیه ها روی چوب نقش بسته همان رنگ نهایی است که پس از پاشیدن نیمه پلی استر خواهید داشت.

 1. اعمال سیلر و کیلر روی چوب

در این قسمت اقدام اصلی که رنگ زدن است با پیستوله انجام می شود که به دو منظور انجام می شود.

 • سنباده زدن بهتر کار می کند
 • برای تعیین تمام نقایص کار

توجه: هرگز سعی نکنید سیلر را با نور گرمای مستقیم یا خورشید خشک کنید.

 1. بتونه کاری:

در این مرحله از رنگ کاری چوب ، می توان تمام ترک ها ، شیارها و زخم های چوبی را که از قسمت قبلی باقی مانده اند را مجدداً سنباده زد.در این قسمت کلیه قطعات بتونه را با سنباده بسیار نرم سنباده می زنیم (توجه داشته باشید که این قسمت کار باید با سنباده نرم انجام شود زیرا اگر با سنباده زبر انجام شود ، چوب برای مرحله بعدی که حساس است زبر خواهد بود)

پس از سنباده زدن دوباره باید یک لایه آستر روی چوب زده شود. این قسمت از کار توسط شاپان ، بنزین و رنگ های سیاه ، قرمز و زرد ساخته شده است.

رنگ اصلی را آماده کنید و با پیستوله آن را روی چوب بپاشید و پس از خشک شدن رنگ ، یک لایه دیگر از مخلوط سیلر و کیلر بزنید تا از رنگ اصلی محافظت کند.

 1. ته پوست:

در این قسمت با یک سنباده بسیار نرم 220 کار کنید که نرمتر از پارچه است ، به روی رنگ بکشید تا نرمی چوب آن پیدا شود. این قسمت باید به درستی انجام شود زیرا آخرین مرحله سنباده زنی است.

 1. رنگ رویه:

در این قسمت آخرین لایه رنگ که نیمی از پلی استر یا تمام پلی استر یا پلی استر سفید است به چوب زده می شود.

بخاطر داشته باشید که در کشورهای جهان اول ، از رنگهای شیمیایی مانند مانند نیتروسلولز (سیلر و کیلر) کمتر استفاده می شود و بیشتر به دنبال استفاده از رنگهای پایه آب یا روغن های طبیعی برای رنگ کاری چوب هستند.