وبلاگ

1590678171-5ecfd29b90967

رنگ کردن چوب

قدم اول: اجرای شاپان یا آستری 

بعد از سنباده کاری، نوبت به آستر کاری می‌رسد یکی از معروف ترین انواع آستر شاپان نام دارد که در دو نوع قهوه ای و مشکی در بازار موجود می باشد که با استفاده از آن می توان طیف های مختلف رنگ قهوه ای مانند رنگ چوب فندقی را ایجاد کرد. شاپان توسط بنزین رقیق شده و به وسیله پارچه بدون پرز، روی سطح کار اعمال می شود. در هنگام شاپان کاری هر چقدر مقدار بنزین بیشتر باشد و شاپان کمتر، رنگ آن روشن تر می شود و برای تیره شدن رنگ چوب بهتر است شاپان بیشتر و مقدار بنزین آن کمتر باشد.

قدم دوم پوشش سیلر

بلافاصله بعد از آسترکاری، سطح چوب را با سیلر پوشش داده می شود. سیلر از نفوذ رنگ به داخل چوب جلوگیری می‌کند و قبل از رنگ زدن باید بر روی چوب زده شود. سیلر را با تینر فوری رقیق می کنند و با قلم مو به سطح چوب می زنند. برای رسیدن به یک رنگ چوب خوب، سیلر زدن در چند نوبت و با فاصله زمانی کمتر از نیم ساعت روی سطح چوب انجام می شود و یک تا دوساعت زمان می برد تا کاملا خشک شود.

قدم سوم سنباده نرم و پرداخت سیلر

بعد از خشک شدن سیلر، با توجه به اینکه سطح چوب کمی زبر می‌شود، عملیات سنباده کاری با سنباده ی نرم و پرداخت سیلر  باید انجام می شود تا سطح کار کاملا صاف و صیقلی شود.

قدم نهاییرنگ چوب

بعد از طی کردن مراحل قبل، مرحله ی آخر رنگ کردن چوب است که در ادامه رنگ کاری چوب با کیلر، نیم پلی استر و تمام پلی استر به صورت مجزا معرفی شده است.

رنگ کاری چوب با کیلر

بعد از صیقلی یا صابونی کردن سطح چوب، از کیلر برای پوشش سطح چوب استفاده می شود. کیلر هم مانند سیلر توسط تینر فوری رقیق می شود و با استفاده از قلم مو یا پیستوله بر روی چوب پاشیده می شود. کیلر های مخصوص چوب به دو صورت کیلر مات و براق وجود دارد. برای تغییر رنگ  کیلر می توان آن را  با رنگ‌های مختلف فوری ترکیب کرد.

رنگ کاری چوب با رنگ پلی استر

پلی استر نیز رنگی است شفاف و بی رنگ و در رنگ کاری چوب کاربرد دارد. این رنگ در تینرهای فوری بسیار قوی حل می شود. رنگ های پلی استر در مقابل رطوبت، حرارت، الکل ها، اسیدها، روغن و چربی، مرکب و جوهر تا حدودی مقاوم هستند. پلی استر خود به دو دسته نیم پلی استر و تمام  پلی استر تقسیم می شود که دو رنگ پرکاربرد در صنعت چوب ایران هستند. بیشتر شرکت‌های تولیدی مبلمان و لوازم چوبی از این رنگ‌ها به‌عنوان پوشش نهایی استفاده می کنند.

رنگ کاری چوب با رنگ نیم پلی استر

نیم پلی استر از سه جزء ماده اصلی رنگ (رزین، روغن های کوتاه، اوره فرمالدئید ) ، حلال(اتیلن) و سخت کننده (پاراتولوئن) تشکیل یافته است. این نوع از رنگ های چوب  پس از مصرف احتیاج به پولیش ندارند و به دو صورت مات و براق در بازار عرضه می شوند. همچنین از تینر برای رقیق کردن رنگ نیم پلی استر استفاده می شود.

رنگ کاری چوب با رنگ تمام پلی استر

رنگ تمام پلی استر به دو دسته تمام پلی استر ایستاده و تمام پلی استر پلیشی تقسیم می شود.  این رنگ ها از یک جزء ماده اصلی رنگ و یک جزء هاردنر (سخت کننده) تشکیل شده اند و ماده رقیق کننده ای ندارند و به علت اینکه در اثر رقیق نشدن تبخیر نمی شود، ضخامت لاک به همان ضخامت اصلی روی کار باقی می ماند، این دسته از لاک ها فوق العاده شفاف هستند. در مورد چوب هایی که شیرابه دارند، نمی توان پلی استر را به خوبی به کار برد، زیرا این چوب ها به سادگی خشک نمی شوند و به خوبی لاک را نمی پذیرند. به زبان ساده می‌توان گفت، اگر احساس کردید روی چوب یک‌ لایه شیشه کار شده است، احتمال بدهید که رنگ کار چوب روی آن پلی استر ایستاده یا تمام پلی استر کار کرده است. قیمت رنگ چوب تمام پلی استر ایستاده حدود دو برابر پلی استر پولیشی است. به دلیل اینکه پس از اجرای رنگ به سطح شیشه ای و صیقلی دست پیدا خواهید کرد و نیاز به پولیش کشی نیست.

درج کنیددیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *